– tette fel a kérdést egy előadáson az egyik kedves hallgató. Mit is lehet erre válaszolni? – gondoltam, hisz nem véletlenül hívják terápiának…
Na, de komolyra fordítva a szót, a kérdés persze arra vonatkozott, hogy a virágeszenciákat csak a lelki, érzelmi problémák kezelésére lehet-e felhasználni, vagy konkrét fizikai tünetek is enyhíthetők vagy megszüntethetők a segítségével? És ez egy fontos, visszatérő kérdés, amelyre érdemes alapos választ adni. Erre teszek most kísérletet.
Lélek és test összefüggései
Azt ma már talán nem kell senkinek bizonygatni, hogy bizonyos érzelmi, lelki panaszok, pl. a hosszabb távon fennálló, kontrollálhatatlan distressz fizikai betegségeket okozhat. Bach-virágterápia iránt elkötelezett olvasóinknak az is magától értetődő, hogy a distressz kezelése virágeszenciák segítségével is támogatható. Ennek, az eset egyedi vonatkozásainak ismeretében preventív és terápiás jelentősége is lehet. Ez a fizikai tünetek virágterápiás kezelésének leggyakrabban idézett lehetősége.
Megelőzés vagy kezelés?
Fontos hangsúlyozni, mert erről sokan el szoktak felejtkezni, hogy a fent említett két szempontot, vagyis a betegségek megelőzését, és a betegségek kezelését nem szabad összekeverni. Az a megoldás, ami alkalmas lehet megelőzésre, egyáltalán nem biztos, hogy hatékony terápiás eszköz. Erre, és az ebből adódó félreértésekre gyakran látunk példát a gyógynövényes gyógyítás területén. A Bach-terápia gyakorlásában és általában minden olyan módszerben, amely a betegségek kezelésében jelentőséget tulajdonít a lelki tényezőknek, ez az alábbi megközelítésben ragadható meg. Nem csak azokat a tényezőket keressük, amelyek egy betegség kialakulásának időpontjában meghatározók, vagyis ezek hozzák létre azokat a körülményeket, amelyek lehetővé teszik a betegség kialakulását. Hanem azokat is, amelyek gátolják a szervezet immunrendszerét, öngyógyító erőit abban, hogy a betegséggel meg tudjanak birkózni. Ezek a betegséget fenntartó érzelmi tényezők.
Egyéni érzelmek, egyéni eszenciakeverékek
Dr. Edward Bach, a virágterápia kidolgozója azt vallotta, hogy a betegségek mögött álló érzelmi tényezők személyenként nagyon eltérőek lehetnek. Ezért minden esetben egyéni állapotfelmérésre, és az abban nyert információknak megfelelő eszenciakeverék összeállítására van szükség.
A számos természetgyógyászati módszer között a Bach-virágterápia egyik legnagyobb előnye, hogy ezt a személyre szabhatóságot minden körülmények között biztosítja. Hiszen a 38-féle eszenciából (leegyszerűsítve a számolást) öt eszenciából álló keverék esetén több, mint 60 millió, hat eszenciából álló keveréket alapul véve csaknem 2 milliárd különböző eszenciakeverék állítható össze.
Mikor alkalmazhatók a nem egyénre szabott elsősegély cseppek?
Kevesen szoktak ugyanakkor belegondolni, hogy ennek az elvnek furcsa módon ellentmondani látszik az Elsősegély Cseppek (Rescue Remedy) alkalmazása, azonban a mi témánk szempontjából ez nagyon lényeges. Számos virágeszencia-rendszerben egyre népszerűbbek a Rescue Remedy mintájára létrehozott összetett eszenciák. Ezek esetében abból tudunk kiindulni, hogy mégis van bizonyos közös pont a betegségek mögött meghúzódó érzelmi állapotokban. Ez vajon ellentmondás? Korántsem. Hiszen ma már azt is tudjuk, hogy azok a testi és érzelmi állapotok, amelyek egy adott élmény pillanatában úrrá lesznek rajtunk, bizony nagyon is hasonlóak lehetnek.
Ezeket hívjuk stresszreakcióknak. Amíg ezek határozzák meg működésünket, jól működnek az összetett eszenciák. Tulajdonképpen ez az időszak, amelyet a betegségek kialakulásának és akut szakaszának nevezhetünk. Ez a magyarázata a Rescue Remedy széles körű használhatóságának is.
Amikor egy betegség krónikussá válik, a fennmaradásában szerepet játszó vagy az ahhoz kapcsolódó érzelmi állapotok már egyéni mintázatot mutatnak… Ilyen esetekben egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a tényezők, amelyeknek minden beteg esetében külön-külön kell utánajárnunk.
Betegségre hajlamosító érzelmeink
És persze van még egy szempont, amit a betegségek, illetve a hozzájuk kapcsolódó érzelmi állapotok szempontjából lényeges: a modern pszichológia számos betegség esetében azonosított olyan érzelmi és/vagy személyiségbeli hajlamosító tényezőket, amelyek szerepet játszhatnak egy-egy betegség kialakulásában. Ezek közül talán a legismertebb az A-típusú személyiség és a szív- és érrendszeri betegségek összefüggése. Ilyen esetekben pl. a Magyal, a Nebáncsvirág, vagy akár Vasfű eszencia mind a már említett megelőzés, mind pedig az esetleg már kialakult probléma kezelése során segítséget jelenthet. Persze a lista még hosszan folytatható lenne. Ha érdekel a téma mélyebben is, ajánlom kapcsolódó képzésünket!