Azt hiszem, hogy az egyik leggyakoribb kérés, amivel fitoterapeutaként találkozni szoktam, hogy „ajánlj valami jó fájdalomcsillapítót”. És hát paracetamolon és ibuprofenen nevelkedett ismerőseim nagyon el szoktak csodálkozni rajta, ha visszakérdezek, hogy „OK, mid fáj?”. És hét igen, a gyógynövények világában attól függően, hogy pontosan mit szeretnénk elérni (és persze ha szeretnénk a leghatékonyabb megoldást választani), akkor nagyon is sokféle válasz adható. Nézzük is meg a legfontosabb területeket!
Disclaimer! Mielőtt belekezdünk fontos kihangsúlyozni, hogy a fájdalom nem betegség, hanem tünet! A legfontosabb feladatunk a fájdalmat okozó állapot megszüntetése, hiszen a fájdalom „csak” a testünk jelzése, hogy baj van. Ugyanakkor természetesen nem elhanyagolható szempont a fájdalom okozta szenvedés mielőbbi enyhítése, és éppen ennek támogatására született ez a cikk. Nem helyettesíti a orvosi kivizsgálást, sem pedig az adott esetben szükséges gyógyszeres kezelést!
Tulajdonképpen elég nehéz helyzetben vagyunk, ha növényi fájdalomcsillapító lehetőségekről röviden szeretnénk írni, hiszen jószerivel mindenünk fájhat. Most mégis megpróbálok egy rövid áttekintést adni, a teljesség igénye nélkül, de amennyire lehet, tematikusan haladva.
Mi miatt fáj a fejed?
Kezdjük tehát fentről… Ha fejünkben érzünk nyomó, szorító, esetleg abroncsszerű fájdalmat, és sem a szemészorvos, sem a fül-orr-gégész, de még a kardiológus sem talált sem érdemleges elváltozást, érdemes rögtön a nagy klasszikusok egyikéhez fordulni: ez a fűfakéreg tea. Kb. úgy hat, mint az aszpirin (nem véletlenül szokták növényi aszpirinnek hívni), fontos viszont, hogy nem elég forrázni, főzni kell a teáját! Ha ehhez nincs kedvünk, jó alternatívája lehet a réti legyezőfű teája, vagy akár nyírfa levele is. Ha azonban a fejünk jellemzően féloldalasan, lüktetően (migrénesen) fáj, legjobb barátunk az őszi margitvirág lesz. Mivel sokáig, több hétig kell rendszeresen fogyasztani, mert az akut panaszokat, hanem a hajlamot csökkenti, érdemes lehet a kereskedelmi forgalomban beszerezhető kapszulázott változatok közül választani, de természetesen a teáját is ihatjuk. De nem csak a teák jöhetnek szóba: érdemes lehet az illóolajok háza táján is szétnéznünk, hiszen a borsmenta (főként homlok- és tarkótáji fejfájások esetén), a kámfor, vagy az eukaliptusz illóolaja inhalálva, és bedörzsölőként is jó szolgálatot tehet. Ha azonban nem az egész fejünk, csak a fülünk fáj, ennek a problémának az egyik leghatékonyabb megoldása a kövirózsa kipréselt nedvének a használata fülcseppként. Persze, ha valaki idegenkedik attól, hogy bármilyen növényi levet a fülébe cseppentsen, nem kell elkeseredni. Legalább ilyen jó a levendula illóolaj egy kis darab vattára cseppentve és a hallójárathoz (de nem bele!) téve.
De ereszkedjünk kicsit lejjebb: fogfájás esetén érdemes kipróbálnod az orvosi zsálya forrázatát. Természetesen meg kell várni, hogy langyosra hűljön – ugyanezzel torokfájás esetén is hatékonyan gargalizálhatsz. Persze ha tudod, hogy melyik fogad fáj, cseppenthetsz rá illóolajat is, ajánlom a szegfűszeg, vagy akár fahéj olaját is. Ezen a „környéken” maradva van még egy csodafegyverünk, az apróbojtorján (párlófű) teája. Használhatod szájüregi öblítőként, gargalizálószerként, de a leghatékonyabb a torok- és gégefájdalmak, illetve gyulladások enyhítésében.
További fájdalomcsillapító növényekről és lehetőségekről is szó esik fitoterápia kurzusunkon és Gyógynövények a mindennapokban tanfolyamunkon.