“A betegség lényegében a Lélek és az emberi személyiség közötti konfliktus következménye, és emiatt másképpen nem is irtható ki, csakis gondolati és spirituális erőfeszítések árán. Ezen erőfeszítések – ha valódi megértéssel járnak együtt – képesek meggyógyítani a betegséget, sőt ha idejében legyőzik a kiváltó okokat, megakadályozhatják annak kialakulását is.” (Edward Bach)
Mi köze van a Bach-virágterápiának a Biologikához?
Természetgyógyászként fontos, hogy legyenek a kezünkben olyan eszközök amelyekkel segíteni tudunk az embereken testi, lelki és szellemi szinten is gyógyulni, fejlődni.. Testi szinten eszközeim a gyógynövények, lelki és szellemi (spirituális) szinten pedig a Bach virágterápia. De valami mégis hiányzott….
Az volt a tapasztalatom, hogy a fitoterápia sokszor csak tüneti kezelésnek felel meg, és a virágeszenciás támogatás is sokszor csak egy állapotjavulást indított el, de az alapprobléma vagy nem oldódott meg, vagy nem feltétlenül láttam, hogy hogyan sikerült feloldani.
Foglalkoztatott, hogy mitől függ az, hogy egy ember gyógyul vagy nem gyógyul.
Ráadásul sokszor abba az akadályba is ütközhetünk Bach terapeutaként, hogy a klienst érzelmi oldalról próbáljuk megközelíteni, de ő testi panasszal érkezik hozzánk. Bach doktor viszonylag kevés útmutatást adott ilyen esetekre, illetve a mai ember számára nehezen értelmezhető formában tette. Persze a kliens is feltételezi, hogy az esetlegesen visszatérő testi panasz mögött érzelmi ok van, legtöbbször el is mondja, hogy „ez már biztos pszichés”. Ezért kér Bach-terápiás segítséget. És jön az újabb nehézség, hogy az emberek többsége rendkívül nehezen kommunikál az érzelmeiről, vagy mert nem tudja felvállalni, illetve azonosítani.. Nem illik nyavalyogni, panaszkodni, és sokan úgy nevelkedtek, hogy érezni sem feltétlenül szabadott. Egy ember belső világához nehéz a hozzáférés, és nyilván csak bizonyos mértékben lehetséges. Viszont Bach terapeutaként elengedhetetlen, ha segíteni szeretnénk a kliensnek. Szóval valami hiányzott…
Terapeutaként elengedhetetlen, hogy valamennyi pszichoszomatikával kapcsolatos tudással rendelkezzünk. Így én is folytattam tanulmányokat a témában. De egy idő után a pszichológia viselkedés elméletnek tűnt, az ismert pszichoszomatikus megközelítések, beleértve a spirituálisabb irányokat is, túl általánosak és homályosak voltak.
Minden betegség oka a stressz…
Ez igaz, de valójában nem mondtunk semmit. Stressz mindig is volt, és lesz is. Kérdés, hogy mit is jelent ez a Selye János által felállított stresszelméleten túl ez a fogalom, hogyan tudom csökkenteni a stressz időtartamát és intenzitását. És persze itt jöhetnek a különböző megküzdési stratégiák, gyógynövényes készítmények, virágeszenciák, egyéb módszerek.
Milyen jó is lenne, konkrétan meg tudnánk nevezni, hogy valójában mi is az a stressz/érzelem ami a pszichoszomatikus megbetegedést kiváltja…
Mi is az a Biologika?
Magyarországon három néven találkozhatunk az elmélettel, Biologika, Új medicina, Germán Gyógytudomány. Ez a tudományos megközelítés egy német orvos, Dr Ryke Geerd Hamer (1935-2017) nevéhez fűződik, a pszichoszomatikus betegségek értelmezésén túl, egy igen komoly paradigmaváltás, és egy önismereti út.
Meggyőződésem, hogy a testünk valójában a tudatalattink manifesztálódása, és az abban keletkező betegségek, elváltozások megmutatják, hogy mire nem voltunk éberek érzelmileg. Így tehetünk szert önismeretre a legnagyobb tanítónktól, önmagunktól. (Ezért a „ Testünk nem hazudik” a címe a workshopjaimnak). A Biologika az a rendszer, aminek segítségével a testi panaszokból egyértelműsíthetjük az elfojtott tartalmaink, és segít nekünk újraértelmezni a testünkhöz fűződő kapcsolatot. Aki ezt elsajátítja, egy sokkal felszabadultabb, tudatosabb életet élhet.
Hamer doktor kidolgozott 5 tételt, amelynek az Öt Biológiai Természettörvény nevet adta. (1981-től)
Itt kihangsúlyoznám a rendszer törvényszerű jellegét, tehát ez minden emberre (élőlényre) igazolható.
Első Természettörvény – Hogyan és miért alakul ki a betegség?
Az első természettörvény tisztázza, hogy mely betegségekről mondhatjuk ki, hogy pszichoszomatikus, illetve milyen feltételeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy egy stressz alapú folyamat elinduljon a szervezetben.
Második Természettörvény – Mikor vagyok beteg?
A második természettörvény elmondja, hogy hogyan zajlik a betegség, mitől függ, hogy akut vagy krónikus, illetve enyhe vagy súlyos lefolyású lesz-e.
Harmadik Természettörvény – Miért pont az a betegség?
A harmadik természettörvény a legösszetettebb, hiszen ennek az átható ismeretével tudjuk meg, hogy pontosan milyen típusú stressz, egész pontosan milyen negatív érzelem és gondolat, a testben konkrétan hol és milyen típusú elváltozást okoz. Innen tudunk később visszafele következtetni a testi tünetből az érzelmi tartalomra.
Negyedik Természettörvény – Mi a betegség oka? (A világ biztonságos vagy félelmetes?)
A negyedik természettörvény feltárja, hogy hogyan viselkednek a mikroorganizmusok a szervezetünkben, mikor jelennek meg, és milyen folyamatokban tevékenykednek. Mitől válik egy „jó” baci „rossz” bacivá. Mondanom se kell, hogy ez az egyik legérzékenyebb pont a témában…
Ötödik Természettörvény – Az ember egy csoda.
Az ötödik természettörvény Dr Hamer elméletnek az összefoglalása. Alapvetően máshogy tekint az emberi szervezetre. Ő azt mondja, hogy a testünk szoros kapcsolatban van a lelkünkkel, így semmi sem történhet benne véletlenül, cél és értelem nélkül. A testünk nem egy gépezet, amely elromlik, elkopik, vagy lejár a szavatossága, ráadásul nem ártani szeretne nekünk, hanem megtanítani minket arra, hogy hol nem érezzük magunkat jól a bőrünkben. , A betegségekről úgy gondolkodik, mint értelmes folyamatokról, amelyek egy stresszhelyzethez való alkalmazkodás végett jönnek létre a szervezetünkben biológiai szinten, minket ellenállóbbá, bölcsebbé, éberebbé téve. Tehát sem a betegség, sem a testünk nem az ellenségünk.
“Nagyon sokáig a bacilusokat, az időjárást vagy ételeinket tartottuk a betegségek okainak, bár sokan közülünk egészségesek maradnak egy influenzajárvány kellős közepén is, sokan szeretik a hideg szél frissességét, és sokan kávéznak és esznek sajtot késő este – panaszok nélkül. A természetben semmi sem sérthet meg minket, ha boldogok vagyunk és harmóniában élünk önmagunkkal; éppen ellenkezőleg: az egész természet a mi hasznunkra és örömünkre szolgál. Csak akkor válunk érzékennyé a külső befolyásokra, ha engedjük, hogy belénk lopózzon a kétely, a depresszió, a döntésképtelenség vagy a félelem.” (Edward Bach)
És akkor hogyan is függhet össze a két rendszer? – Dr. Ryke Geerd Hamer és Dr. Edward Bach
Két fantasztikus orvos, akik olyat adtak a világ kezébe, ami felbecsülhetetlen. Valójában mindketten ugyanarról beszéltek, csak más korok orvosai voltak. Valójában mindketten pszichoszomatikus megközelítésben igyekeztek a betegségek eredetét, értelmét, lehetséges megoldásait feltárni. Bach doktor eszközt is adott a virágeszenciák lévén, Hamer doktor pedig egy tudományos alapokon álló logikus rendszert, amely nem csupán a pszichoszomatikai összefüggéseket tárja fel, hanem segít rendezni önmagunkhoz és világhoz való viszonyunkat.
És ennek a két orvosnak miért is olyan fura a világról, az emberről és a kettő viszonyáról alkotott képe?
Véleményem szerint ez egy igen egyszerű okból fakad. A „régi korok” embere nem kérdőjelezte meg a tudást, mikor még közelebb volt az őt körülvevő környezethez, mikor még nem volt ennyire fontos az individum.. Majd ez a tudás hitté változott, és mára már alternatíva lett, hiszen kiszorította a materialista tudomány. Beszorultunk az anyagba, egy Isten van, a matéria és az ehhez kapcsolódó dolgok. A világ veszélyes lett, hiszen minden, ami anyagi az mulandó. Edward Bach meglátásait inkább csak hinni lehet, sokan spirituális szemléletnek tartják. Nem tapasztalunk, vagy csak nagyon keveset az ő világképéből. Hamer doktor tételei viszont törvények, és nagyon hasonlít a Bach-i világképhez. Viszont az egy nyomós kérdés, hogy miért nem integrálta a klasszikus orvostudomány a meglátásait? (sőt….)
Rendkívüli időket élünk…
Azt vettem észre az utóbbi években, hogy a tudomány és a „hit” egyesül.
Rendkívüli felfedezések zajlanak lassan újra alátámasztják az Öt Biológiai Természettörtvényt. Talán ez a lassú folyamat az új tudományok által kedvezőbben alakul, mint Hamer doktor elméletének elfogadása. (Quantum fizika, epigenetika, a legújabb mikrobiológiai megfigyelések, pszichoszomatikai irányzatok)
Én addig is maradok annál, hogy az elméletét altenatívaként átadom,, mint pszichoszomatikai rendszert, segítek általa az embereknek megismerni testük üzeneteit. És ha kell egy kis gyógyír a bajra, a legszelídebb eszközt alkalmazom, amelyek a virágeszenciák. Kihangsúlyoznám, hogy a legkisebb mértékben sem célom azt sugalmazni, hogy a Biologika eszközei a virágeszenciák, de tapasztalataim szerint az elmélet ismerete segítség lehet bármilyen területen dolgozó terápiás szakembernek a diagnosztikában, illetve a kezelés folyamatában is. Nem titkolt szándékom, hogy kapjon méltó helyet a természetgyógyász képzésben valamilyen formán, hogy egyre több egészségügyi szakember halljon Hamer doktor felfedezéséről.
Ha érdekel mélyebben a téma, az alábbi linkeken megtalálod kurzusainkat >>>
Az Öt Biológiai Természettörvényről részletesebben:
https://viragterapia-tanfolyam.hu/tanfolyamaink/az-ot-termeszettorveny-a-biologikaban-minikurzus/
Workshopok: https://viragterapia-tanfolyam.hu/kepzesek/biologikus-szemlelet/
Biologika alapok: https://viragterapia-tanfolyam.hu/tanfolyamaink/biologika-ujmedicina-alaptrening/