A Büntető törvénykönyv (Btk.) módosításával szigorította a kormány a kuruzslás elleni jogszabályokat, és ezzel (látszólag) óriási felfordulást okozott a természetgyógyászok között. Azóta is folyamatosan érkeznek a kérdések, hogy most akkor ki mit csinálhat, hogyan érintik az új rendelkezések a Bach-virágterápiával foglalkozók működését és jogosítványait. Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat a teljesség igénye nélkül. Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy általános áttekintés következik, konkrét kérdésekben érdemes a témában járatos ügyvéd segítségét kérni.
A jogszabály
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény módosítása
13. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 187. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) Aki ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen
a) az orvosi gyakorlat,
b) az egészségügyi szakképesítéshez kötött pszichoterápiás gyakorlat vagy
c) a nem-konvencionális gyógyító és természetgyógyászati eljárások
körébe tartozó tevékenységet jogosulatlanul fejt ki, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
Ebből az egyszerű szövegből látható, hogy a legfontosabb kérdések a következők:
-
A Bach-virágterápia pszichoterápiás tevékenység-e?
-
Érinti-e, és ha igen, hogyan a módosítás a természetgyógyászként működő Bach-virágterapeutákat?
-
Érinti-e, és ha igen hogyan a módosítás a természetgyógyász végzettséggel nem rendelkező Bach-virág tanácsadókat?
-
Lehet-e, és ha igen, milyen feltételekkel a terápia során eszenciakeveréket adni a kliensnek?
-
Hogyan lehet jogkövető módon alkalmazni a Bach-virágterápiát?
1. A Bach-virágterápia pszichoterápiás tevékenység-e?
Ennek megítélése rendkívül nehéz. Jogszabály szerint “A pszichoterápia többféle módszeren alapuló, tudományosan megalapozott, a pszichés és pszichoszomatikus zavarok esetén alkalmazott, egyéni vagy csoportos formában, több, meghatározott időtartamú ülésben történő terápiás eljárás, amelyet a pszichoterápiás eljárások végzésére képesítéssel rendelkező szakorvos vagy klinikai szakpszichológus végezhet önállóan.”
A Bach-virágterápia értelemszerűen nem szakpszichológusi tevékenység, azonban az idézetben szereplő „pszichoterápia” definíció olyan homályos, hogy bármit belel lehet magyarázni. Ebben ez esetben (álláspontom szerint) kapaszkodót a “tudományosan megalapozott”, illetve a “pszichés és pszichoszomatikus zavarok esetén alkalmazott” kitétel jelent. Ma a Bach-virágterápia nem tekinthető tudományosan elfogadott gyógyítási rendszernek és azt is fontos kihangsúlyozni, hogy a terápia során nem kezelünk pszichés és pszichoszomatikus zavarokat, ezt egy megfelelően összeállított betegtájékoztatóban hangsúlyozhatjuk. Persze jogos lehet a kérdés, hogy azt már tudjuk, hogy mit nem csinálunk – de mit csinálunk??? Talán megfogalmazhatjuk a terápia célját úgy, hogy közérzeti zavarok, illetve érzelmi egyensúlyvesztés esetén nem-konvencionális módszerrel harmonizáljuk, támogatjuk szervezet öngyógyító potenciálját. EZZEL AZONBAN AUTOMATIKUSAN TERMÉSZETGYÓGYÁSZ TEVÉKENYSÉGNEK NYILVÁNÍTJUK A BACH-TERÁPIÁT! Ez át is vezet minket a következő kérdéshez.
2. Érinti-e, és ha igen, hogyan a módosítás a természetgyógyászként működő Bach-virágterapeutákat?
Ebben a pontban az első lépés annak megítélése, hogy Bach-virágterápia egészségügyi tevékenység-e? Erre a válasz egyértelműen igen, minden olyan tevékenység, amely elnevezésében a terápia szó szerepel, ebből adódóan egészségügyi tevékenységnek tekintendő. De vajon természetgyógyászat-e? A11/1997. (V. 28.) NM rendelet A szakképesítés szakmai követleményei között, a Természetgyógyászati modul részletezésében a “Növényterápiák” között, vagyis a népi, kínai vagy éppen az ajurvédikus gyógynövényhasználattal azonos súllyal említi a Bach-virágterápiát, amit így egyértelműen besorolhatunk a jogszabály hatálya alá. Ennek megfelelően, aki természetgyógyász tevékenységet végez, (kompetencia birtokában) a Bach-virágterápiát is alkalmazhatja. Mivel a most elfogadott módosítás a nem-konvencionális módszereket jogosulatlanul alkalmazókat fenyegeti, így tehát a természetgyógyász oklevéllel és működési engedéllyel, valamint a tevékenységet ÁNTSZ által engedélyezett rendelőben, jogkövetően gyakorlók, a tevékenységet továbbra is szabadon folytathatják, őket a törvény nem fenyegeti. És ez át is vezet minket a következő kérdéshez.
3. Érinti-e, és ha igen hogyan a módosítás a természetgyógyász végzettséggel nem rendelkező Bach-virág tanácsadókat?
Ezzel el is érkeztünk a legkényesebb ponthoz, ezzel kapcsolatban kapjuk a legtöbb kérdést. Van erre egy egyszerű válasz: mivel a tanácsadók nem egészségügyi tevékenységet végeznek, ezért ez a jogszabály módosítás rájuk nincs hatással. Ugyanakkor fontos kihangsúlyozni, hogy ez csak abban az esetben állja meg a helyét, ha fel sem merül annak a lehetősége, hogy ez mégiscsak egészségügyi tevékenység, és itt kezdődnek a gondok:
- egy tanácsadó nem foglalkozhat beteg emberekkel
- ebből következően nem gyógyíthat
- nem alkalmazhat olyan technikát, amely közvetve vagy közvetlenül gyógyító technika, illetve amelynek gyakorlása egészségügyi/természetgyógyászati kompetenciához kötött
- és természetesen ebben az esetben is igaz, hogy (miként a Bach-virágterapeuták esetében) kerülni kell minden arra utaló megfogalmazást, amely pszichés zavarok, problémák gyógyítását sugallja.
Ha mindezt lefordítjuk magunknak, és feltesszük azt a kérdést, hogy akkor mit lehet tenni, akkor az első lépés, hogy számba vegyük, hogy mit állíthatunk magunkról, illetve az általunk alkalmazott módszerről. A legfontosabb, hogy csak olyan kompetenciákat állíts magasról, amivel rendelkezel, és aminek a megszerzését igazolni tudod!
Érdemes tudni, hogy nem csak a Btk. változott, hanem a számos más (pl. oktatást érintő jogszabály is), ezért a jövőben a tanácsadó kifejezés nem használható! Jelenleg a konzulens titulus látszik elfogadhatónak. Ebből adódóan amit csinálsz, az konzultáció. A hozzád fordulókat vendégként vagy ügyfélként jelölheted. A módszert nem nevezheted terápiának (ez eddig is így volt). És mit ígérhetsz a hozzád fordulóknak? Harmonizálást, kiegyensúlyozást. Definíció szerint fontos, hogy támogatóként és útmutatóként gyakorlod tevékenységet azzal a céllal, hogy segítsd a hozzád fordulókat Dr. Bach rendszerének megismerésében, hogy önállóan tudjanak önmaguknak és családjuknak segíteni. Tevékenységedet korlátozd arra, hogy az érzelmi állapot és a személyiségtípus megállapítása után segítesz a megfelelő eszencia kiválasztásában, és ne próbálj meg kezelni vagy diagnosztizálni semmilyen fizikai vagy mentális betegséget. El kell utasítanod azokat az eseteket, amelyek meghaladják kompetenciáidat, és igyekezz őket képzettebb szakemberhez irányítani. (Az utóbbi néhány mondatot a The Dr Edward Bach Foundation Etikai Kódexének magyar nyelvű tervezetéből vettem át, amelyet Rabi Krisztina bocsátott rendelkezésemre. Ezúton is köszönöm!)
És nagyon fontos, hogy pl. a honlapodon az eszenciáknak sem tulajdoníthatsz gyógyhatást, lásd a következő pontot!
4. Lehet-e, és ha igen, milyen feltételekkel a terápia során eszenciakeveréket adni a kliensnek?
Nagyon fontos kérdés, hogy egy terápia vagy konzultáció során mit tehetsz, illetve nem tehetsz az eszenciákkal kapcsolatban. Eddig is így volt, és most is úgy van, hogy terapeutaként nem árusíthatsz eszenciákat, vagyis ne tüntesd fel a számlán külön tételként, ha eszenciát kap a vendég (kapja pl. “ajándékba” úgy, hogy az árát beépíted a szolgáltatás árába). Terapeutaként készíthetsz keveréket helyben fogyasztásra (a maradékot pedig ajándékba adhatod), azonban konzulensként nem ilyen egyszerű a helyzet. Az ugyanis terapeutaként jogod (és kötelességed), hogy a kompetenciáidon belül a terápia során alkalmazz minden olyan eszközt, ami a beteg állapotának javulását eredményezheti, tehát elkészíthetsz neki egy keveréket ott helyben, ha azt gondolod, hogy ez a gyógyulása szempontjából előnyös, vagy fontos. Ez a jog azonban csak a terapeutáknak adott, magától értetődően konzulenseknek nem, hiszen nem betegekkel foglalkozol konzulensként.
Az eszenciák élelmiszernek számítanak, így a keverék “előállítása” erre a célra engedélyezett, hivatalosan élelmiszer-előállító üzemnek nevezett helységben történhet. Az én álláspontom az, hogy (pl. egy teához hasonlóan, amivel megkínálod a vendégedet) helyben “fogyasztásra” vizespohár módszerrel, eszenciát is adhatsz, de keveréket nem készíthetsz. De javasolhatod, hogy milyen eszenciákat vegyen meg, és azokat otthon hogyan használja. Vagy (bár ez nyilván a legbonyolultabb és egyben a legdrágább megoldás), megrendelheted az eszenciakeveréket egy olyan előállítótól, akár tőlünk is, aki rendelkezik a szükséges infrastruktúrával és engedélyekkel.
5. Hogyan lehet jogkövető módon alkalmazni a Bach-virágterápiát?
A fentiekből (azt hiszem) egyértelműen látszik, hogy a mi helyzetünk nem egyszerű, de nem lehetetlen a jogszabályoknak megfelelő, és egyben vállalható működés. Az egyik legfontosabb tanácsom, hogy hosszú távon (hiszen egyértelműen látható az a jogalkotói szándék, hogy kompetencia nélkül végzett egészségügyi tevékenységeket visszaszorítsák, ami mindenképpen fontos és támogatható, támogatandó törekvés) ha ezzel szeretnél foglalkozni, akkor szerezz természetgyógyászati végzettséget. Ha még nem tudod, hogyan, olvasd el blogbejegyzéseink között a “Hogyan lehetek természetgyógyász” című cikket! Emellett fontos, hogy természetgyógyászként, akár konzulensként folytatsz Bach-virágterápiás kezelést, rendelkezz korrekt publikált betegtájékoztatóval, amelyben leírod, hogy mi is ez, és mire számíthat a vendéged. Ha nem rendelkezel ilyennel, itt találsz egy általam összeállított mintát, amit szabadon alakíthatsz. A másik fontos dolog, amivel rendelkezz, egy beleegyező nyilatkozat. Ha természetgyógyász vagy, akkor ez egy terápiába beleegyező nyilatkozat, ha konzulens, akkor a konzultációba. A két dokumentum össze is vonható, ahogy a példában is látod. Konzulensként nem kötelező, azonban terapeutaként igen, hogy a kezelések végén a kliens kapjon egy “ambuláns lapot”, amelyben leírod a történteket. Nem kell hosszú lére ereszteni, de jogszabály írja elő. Mindezeket nem feltétlenül kell papír formában a vendég kezébe nyomni, e-maiben is megkaphatja őket.
A honlapodon, egyéb elektronikus és nyomtatott anyagaidban kerüld a pszichés, pszicho-, stb. szavakat. Ha nem vagy természetgyógyász, akkor a terápia, terapeuta, gyógyítás, stb. kifejezéseket is, az eszenciák hatásának leírásánál pedig hagyatkozz Dr. Bach eredeti leírásaira.
Eddig maga a beszélgetés rész. Az eszenciák rendelésére vonatkozó tudnivalókat fentebb már részben összefoglaltam: ha terapeuta vagy, akkor helyben ellátás céljára elkészíthetsz akár keveréket is, a maradékot pedig ajándékba adhatod a vendégnek. Tanácsadóként/konzulensként vizespohár módszerrel kaphat nálad cseppeket, keveréket maga készíthet a megkapható üvegenkénti formából otthon, vagy megrendelheti (megvásárolhatja) olyan gyógyszertárban, vagy más forgalmazónál, aki erre alkalmas üzemmel és engedéllyel rendelkezik.
Szóval a helyzet nem egyszerű, de nem is súlyos. Bízom benne, hogy ezzel az összefoglalóval segítséget tudtam nyújtani a hosszú távú hatékony és biztonságos, s emellett a jogszabályoknak is megfelelő működéshez, hiszen mindannyiunk célja gyógyítóként és kliensként is, hogy csak magas szintűen kiképzett, megfelelő körülmények között dolgozó, felelősen gondolkodó kollégákkal találkozhassunk.
Ha ehhez szeretnél Bach-terapeutaként vagy tanácsadóként/konzulensként természetgyógyászati végzettséget szerezni, nézz szét csomagajánlataink között, vagy keress minket egyedi ajánlatért!