5. Mit tanulhatsz nálunk?
A minden leendő természetgyógyász számára kötelező 2 modulvizsgára felkészülhetsz velünk, ráadásul az elméletet online tanulhatod, amikor csak időd engedi. (Egészségügyi alapmodul, Természetgyógyász alapmodul). A természetgyógyász alapmodulhoz 3 életmódtábor közül is választhatsz. A fitoterapeuta szakmai vizsgához Fitoterápia tanfolyamunkat ajánljuk.
a kineziológus szakmai vizsga után, szakdolgozói szakképesítést szerez a vizsgázó és automatikusan az eekh alapnyilvántartásban kerül , utána a többiekhez hasonló leírt módon, lehet működési engedélyt kérni. Az én alapnyilvántartási számom és működési engedélyem ugyanaz,213151, ezt az eekh.hu honlapon meg lehet tekinteni.
Kedves Eszter!
Köszönöm szépen a kiegészítést: az alapnyilvántartási és működési nyilvántartási szám valóban ugyanaz, azonban működési engedély iránti kérelem beadásához sajnos a kék kártya másolata szükséges. Az automatikus regisztráció után valóban ellenőrizhető, hogy adott szakdolgozó rendelkezik-e érvényes működési nyilvántartással.
Kedves Péter,
Van-e elévülési ideje az alap vizsgáknak? Azaz ha kimarad pl. két év a szakmai vizsga idõpontjáig, újra kell-e vizsgázni az alapmodulokból? ( eü és tgy modulok)
Köszönöm, Emese
Kedves Emese,
a vizsgáknak ilyen értelemben nincs elévülési ideje, tehát a megszerzett vizsga megmarad. Amire figyelni kell, hogy a jelenleg hatályos rendelkezések szerint annak van következménye, ha a SZAKMAI VIZSGA és a működési engedély (kék kártya) kiváltása között 8 évnél hosszabb idő telik el. Ebben az esetben a tevékenységet egy mentor mellett lehet megkezdeni, de újra vizsgázni ebben az esetben sem szükséges.
Kedves Péter, köszönöm szépen az információkat. Ezeket nem sikerült kihámoznom a törvényből. Emese
Kedves Péter!
Olvastam az előző hozzászólásokat. Sok hasznos információt találtam bennük. Nekem is van kérdésem.
Úgy tudom, ha valaki bekerül a működési nyilvántartásba, onnantól elindul az ötéves pontgyűjtő ciklus függetlenül attól, hogy megkezdi-e az illető a tényleges működést. Ebben a periódusban 150 pontot kell gyűjteni, aminek az elméleti része szerintem könnyen megszerezhető, de a gyakorlati pontokat hol és hogyan gyűjtheti be valaki, ha még nem tudja elkezdeni az önálló működést, ezért nem tud szert tenni a 60 pontra, amit egyébként 3 évi szakmában való munkával érhetne el? Tudomásom szerint ilyen esetben valaki mellett 3 hónapos gyakorlással ezt ki lehet váltani. Őket nevezhetjük mentornak? Kik lehetnek ilyen mentorok, és hol találjuk őket?
Erika
Kedves Erika!
Hivatalos nevük „Felügyeletet ellátó személy”. Felügyeletet ellátó személy olyan orvos vagy szakdolgozó lehet, aki érvényes működési nyilvántartással, azonos vagy magasabb fokú szakképesítéssel rendelkezik (azonos szakmacsoporton belül), mint a felügyelet alatt álló személy. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bárki, aki az adott természetgyógyászati ágban érvényes működési engedéllyel rendelkezik, lehet ilyen felügyelet ellátó személy. Az így teljesített gyakorlati idő értéke havonta 20 pont, összesen maximum 60 pont. A kiegészítő gyakorlati továbbképzésért kapható pontszámokat az Igazolás felügyelet mellett dolgozó személynek című nyomtatvánnyal lehet igényelni. Ilyen mentort tehát mindenki magának keres.
Kedves Péter!
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Erika
Kedves Péter!
Tehát ha jól értelmezem, ha sikerül egy (vagy több) szakmai vizsga, mondjuk Akupresszőrként, onnantól kezdve amint bekerül az alapnyilvántartásba (működési számmal rendelkezik), ha praktizál – ha nem praktizál ugyanúgy kell az ötévente előírt pontgyűjtő ciklust teljesíteni? Ha nem praktizál, abban az esetben is ugyanúgy vonatkozik ez a már szakmai vizsgát sikeresen letettekre is? (Ilyen esetben hová kell menni, hová érdemes menni pontot gyűjteni? Kitől lehet informálódni?) Szeretnék választ kapni, mert bizony meglepődve olvastam a fentebbi hozzászólásokat… Mi történik ha nem teljesíti az, aki nem praktizál? Vagy nem tud róla, és azért nem teljesíti, mi történik akkor?
A másik kérdésem pedig az, hogy a működési engedély megszerzéséhez szükségesek-e orvosi vizsgálatok? Milyen vizsgálatokat írnak elő? Hol kell végezni? Erkölcsi bizonyítványt is ki kell váltani?
Legutoljára pedig, mi a különbség a rendelő és mozgó (rendelő) között? Ugye meg kell jelölni hol, hogyan végzi az ember a tevékenységet. Persze a rendelőt tudom, és azt is hogy különféle feltételeknek meg kell felelni. A mozgó pontosan mit jelent, milyen szakmai végzettséggel ki veheti igénybe, és ilyen esetben mi a teljesítés feltétele? Erről hol lehet informálódni hogy melyiket érdemesebb?
Annyi mindent lehet hallani innen-onnan, de aki nincs benne sajnos nem tudja. Azt tudom, ezek alapvető kérdések, de sajnos nem csak egyedül én vagyok aki nem tudja rá a válaszokat. Köszönöm előre is. Üdv.
Kedves Sándor!
Ezek valóban fontos kérdések, és én sem biztos, hogy mindegyikre tudok válaszolni… de megpróbálok:
Az alapnyilvántartásba kerülés még nem jár pontgyűjtési kötelezettséggel, csak a működési nyilvántartásba vétel – ezért szoktuk azt javasolni, hogy ez utóbbit csak az kezdeményezze, aki tényleg dolgozni is szeretne. Így ha valaki meg sem kezdi a praktizálást, akkor nem kell pontokat gyűjteni. Ha valaki praktizálóként nem teljesíti, általában van lehetőség pótolni ilyen vagy olyan formában. Erről pontos felvilágosítást az ÁEEK tud adni.
Orvosi vizsgálatok szükségesek, az első vizsgálat során be kell szerezni az egészségügyi könyvet, nagylabor, tüdőszűrő, bőrgyógyászat, munkaegészségügyi alkalmasság – az ÁNTSz az illetékes benne.
A mozgó rendelő végső soron azt az engedélyt jelenti, hogy a terapeuta házhoz is mehet, nem csak egy rögzített telephelyen végezheti a tevékenységét. Olyan szakmák kaphatnak erre engedélyt (egyszerűen megfogalmazva), amelyeknek közük van masszázstevékenységhez. Ebben ugyancsak a területileg illetékes ÁNTSz dönt, ők mondják meg azt is, hogy milyen feltételek teljesülése esetén adják így ki a működési engedélyt.
Remélem tudtam segíteni.
Köszönöm szépen a válaszokat és hogy ilyen gyorsan! Üdv.
Kedves Péter! Az előző hozzászóló nagyon jókat kérdezett. Hát én sem voltam tisztában ezekkel….. Azzal sem hogy orvosi vizsgálatokat kell végezni. Nagyon köszönjük a válaszokat, jó ez a fórum, jó, hogy lehet kérdezni, mert sok a kérdés.
Én is feltennék párat. Pl. ha Kineziológus, ha Szemtréner, ha Fitoterapeuta lesz az ember, akkor nem választhatja a mozgó rendelőt? Ha esetleg nyugdíjasházba egyéb helyre meghívják és nyugdíjasoknak mutat szemtréning gyakorlatokat, akkor sem választhat mozgó rendelőt, vagy Kineziológusként házhoz egyéb helyekre ezek szerint nem lehet menni, csak saját rendelőben vagy bérleményben lehet ezeket végezni?
Nagyon érdekel, hogy hol lehet látni azokat a minimumfeltételeket, amiket előírnak az egyes természetgyógyászati tevékenységek végzéséhez. Hiszen az ÁNTSZ csak ezek teljesítése esetén adja ki az engedélyt….
Gondolom, minden tevékenységnél más, engem kifejezetten a Fitoterapeuta és a Szemtréner érdekel, hogy mik a feltételek? Egy 96-os-t olvastam, de az már biztos elévült. Ezt írja az akkori, bemásolom: A természetgyógyászati rendelőnek a) a műszaki előírások figyelembevételével legalább 12 m2 alapterületű – a négyszemközti természetgyógyász-beteg találkozásra lehetőség szerint alkalmat adó – rendelőhelyiséggel, b) várószobával, c) WC-vel és a beteg számára kézmosási lehetőséggel kell rendelkeznie. A várószobának közforgalmú helyről megközelíthetőnek kell lennie. A rendelőhelyiségben biztosítani kell a megfelelő fűtést, világítást, valamint a hideg-meleg folyóvizes kézmosási lehetőséget.
Itt az utolsó mondattal nagy gondom van, hogy még a rendelő helyiségben is biztosítani kell a hideg-meleg folyóvizes kézmosási lehetőséget…. Ebből az derül ki, hogy nem elég a pl. fürdőszobában, hanem a rendelő helyiségben, azaz a szobában is kell!!!??? Ez hogy kivitelezhető egyáltalán? Tehát mindent fel kell törni és valahogy a szobába is be kell vezetni a hideg-meleg vizet? Egy lakásban, egy házban, főleg egy bérleményben…. és egyéb helyeken is hogyan kivitelezhető??? Ez a Szemtrénerekre és a Fitoterapeutákra is ugyanúgy vonatkozik, mint a többi tevékenységre?
Legyen szíves megírni, hogy hol lehet utánanézni ezeknek a most aktuális minimum-feltételeknek, konkrétan szakonként.
Várom mindenre a válaszokat! Köszönöm!
Kedves Marianna!
Valójában a kérdés egyszerre nagyon bonyolult és nagyon egyszerű… a kérdése első részére azért, mert valójában ezekre a szakokra is ki vannak adva a minimumfeltételek (60/2003. (X. 20.) ESZCSM rendelet)
, ami alapján kiadható a működési engedély. Ettől lehet eltérni méltányolható esetekben, én egy olyan állásfoglalást láttam, amelyben ez (a gyógy- és egyéb masszőrökhöz hasonló módon) az AMM-terapeuták, és más masszázs jellegű terápiát (pl. akupresszúra) esetében tartja indokoltnak ezt a kedvezményt. Amit Ön említ, az az egyébként jelenleg is hatályos 11/1997. (V. 28.) NM rendelet, ugyanakkor éppen a minimumfeltételek miatt a helyi illetékes ÁNTSZ dönt a konkrét tevékenység ismeretében a rendelő felszereltségéről, illetve, hogy engedélyezi-e a mozgó rendelőt. És igen, a rendelőbe (indokolt esetben) be kell vezetni a vizet, indokolt minden olyan eset, amikor a terapeuta megérinti a beteget… ez alapvető higiénés előírás, ettől nem szoktak eltekinteni.
Én minden rendelőnyitás előtt azt szoktam javasolni, hogy amikor megvan a terv, fáradjon be az érintett a tisztifőorvoshoz, és konkrétan vele egyeztesse le, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelni. Így megkímélhetjük magunkat rengeteg felesleges munkától…
Én még nem hallottam róla, hogy Fitoterapeuta házhoz járós engedélyt kapott volna, a szemtréner esetében pedig (de ez csak találgatás a részemről) talán a íriszdiagnosztikához kötődő technika-igényesség korlátozza a mozgó engedély kiadásának lehetőségét.
De egy szó, mint száz, mindkét kérdésével kapcsolatban azt tudom javasolni, hogy keresse fel a területileg illetékes tisztiorvosi hivatalt, és ott, konkrétan az eljáró kollégával egyeztesse le, hogy milyen tervei vannak, és ahhoz ők milyen elvárásokat támasztanak.
Üdvözlettel: varsányi Péter
Sziasztok!
Ha az alap kepzes utan megcsinaltam az eu vizsgat a tgyt nem ,viszont eltelt 3 ev ujra kell kezdenem es eluszott az alap kepzes vagy a tgyre bejelentkezhetek es sikeres vizsgat kovetoen mehetek szakmaira?Koszonom
Szia!
A jelenlegi szabályozás nem szab határidőt a tanfolyam elvégzése után a vizsga letételének, tehát a a tanfolyam elvégzése nem évül el. Amikor az egyéb feltételeket teljesítetted, a régi tanfolyami igazolással mehetsz szakmai vizsgára. Üdvözlettel: Varsányi Péter
[…] Forrás: https://viragterapia-tanfolyam.hu/hogyan-lehetek-termeszetgyogyasz/ […]
Kedves Péter!
Amennyiben meditációval, stresszkezelő módszerekkel szeretnék foglalkozni, melyik szakmai tanfolyamot érdemes választanom?
Kedves Krisztina!
Valójában (a megfelelő kompetenciák birtokában) bármilyen természetgyógyász végzettség jogosít stresszkezelő módszerekkel történő foglalkozásra. Az a két természetgyógyászati végzettség,a mely ezeket nevesítve tartalmazza, illetve a vizsgán is megkövetelik az ismeretüket az Alternatív mozgás- és masszázsterapeuta, illetve az Életmódtanácsadó és -terapeuta végzettség. Az utóbbi már most is elérhető kínálatunkban, AMM képzés pedig hamarosan indul, amennyiben ez érdekli, kérem jelezze felém levélben vagy üzenetben és tudjuk egyeztetni a részleteket. Üdvözlettel: Varsányi Péter
42 éves pedagógus vagyok. Régen dédelgetett álmom a természetgyógyászat és akkupunktúra megismerése. Jelenleg főállásban tanítok. A kérdésem az lenne, hogy hogyan és hol tudok képzésre jelentkezni, lehetősèg szerint hétvégén? Mi a sorrend a jelentkezésnél? Nekem Szeged lenne elèrhetô. Köszönöm
Kedves Anita!
Köszönöm a megkeresést. Nálunk elsősorban online természetgyógyász képzések vannak, amelyek bármikor, bárhonnan elérhetőek. Ez alól kivételt az Életmódtáborok jelentenek, azok természetesen személyes jelenlétet igényelnek. Itt a honlapon keresztül lehet jelentkezni a megfelelő kurzusnál, technikailag úgy történik a dolog, mint egy webáruházas vásárlásnál, utána e-mailben küldök minden fontos tiudnivalót, hozzáférési kódot, számlát, stb. Fontos tudnivaló azonban, hogy felsőfokú egészségügyi végzettség nélkül az akupunktúrán belül a fülakupunktúrás addiktológia tanulható, illetve az akupresszúra, ami az akupunktúra tű nélküli változata. Ebből a két szakágból mi jelenleg nem szervezünk képzést.
Jó tanulást és sok sikert kívánva,
Varsányi Péter
EszenciaCentrum
Az életmód tanácsadó képzésnél ez mit jelent: „Felsőoktatási intézményben megszerzett oklevél egészségügyi, pedagógiai, szociális, népművelői, teológiai vagy agrártudományi szakterületen” Ezt az oklevél témát nem értem, gondolom ez nem a felsőfokú végzettséget jelenti. Köszönöm szépen a választ előre is.
Kedves Szabina!
De, sajnos a fent nevezett képzési területek valamelyikén szerzett diploma a feltétele az ÉTT vizsgára történő jelentkezésnek.